Podstawa prawna: Art. 17 ust. 1 MAR – informacje poufne.
Zarząd Cavatina Holding S.A. z siedzibą w Krakowie („Emitent”) informuje, że w dniu 13 maja 2022 roku spółki zależne Emitenta, tj. Cavatina SPV 5 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie oraz Cavatina SPV 19 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie (łącznie „Kredytobiorcy””) zawarły z Erste Group Bank AG z siedzibą w Wiedniu („Kredytodawca 1”; „Administrator Zabezpieczeń”) oraz z Raiffeisenlandesbank Niederösterreich-Wien AG z siedzibą w Wiedniu („Kredytodawca 2”; łącznie „Kredytodawcy”) umowę kredytu („Umowa”), związaną z realizacją inwestycji w postaci budowy budynków biurowych „Ocean Office A” („Budynek A”) oraz „Ocean Office B” („Budynek B”) w ramach projektu „Ocean Office Park” w Krakowie, przy ul. Pana Tadeusza („Projekt”; „Nieruchomości”).
Ponadto, Emitent informuje o udzieleniu przez Emitenta zabezpieczeń wierzytelności wynikających z Umowy, których wartość oraz przedmiot opisano w dalszej części niniejszego raportu bieżącego.
Maksymalna kwota środków udostępnianych w ramach Umowy wynosi łącznie 10.000.000 PLN oraz 70.000.000 EUR, na które to kwoty składają się kredyty opisane poniżej (łącznie „Kredyty”).
Kredyt przeznaczony na: (i) refinansowanie kosztów Projektu związanych z budową budynku A oraz (ii) refinansowanie lub finansowanie kosztów wykończenia lokali w Budynku A, które nie zostały jeszcze wynajęte na datę podpisania Umowy („Kredyt 1”). Maksymalna kwota Kredytu 1 wynosi 21.000.000 EUR, jednak nie więcej niż równowartość 65% wartości rynkowej nieruchomości, na której budowany jest Budynek A.
Kredyt przeznaczony na refinansowanie lub finansowanie kosztów Projektu związanych z budową Budynku B (z wyjątkiem podatku VAT) („Kredyt 2”). Maksymalna kwota Kredytu 2 wynosi 45.000.000 EUR, jednak nie więcej niż równowartość 70% wartości kosztów realizacji Projektu związanych z nieruchomością, na której budowany jest Budynek B.
Kredyt przeznaczony na finansowanie podatku VAT związanego z budową Budynku B („Kredyt VAT”). Kredyt VAT zostanie udostępniony Kredytobiorcom w kwocie do 10.000.000 PLN.
Kredyt przeznaczony: (i) do maksymalnej kwoty 45.000.000 EUR – na ewentualne refinansowanie Kredytu 2 w drodze konwersji oraz (ii) w kwocie 4.000.000 EUR – na częściowe, dodatkowe refinansowanie lub finansowanie kosztów Projektu związanych z budową Budynku B („Kredyt 3”). Maksymalna, łączna kwota Kredytu 3 wyniesie 49.000.000 EUR, jednak nie więcej niż równowartość 65% wartości rynkowej nieruchomości, na której budowany jest Budynek B.
Kredytobiorcy są dłużnikami solidarnymi w zakresie zobowiązania do spłaty Kredytów oraz wszelkich innych zobowiązań wynikających z Umowy.
Dniem ostatecznej spłaty: (i) Kredytu 2 jest 31 marca 2025 r., z zastrzeżeniem możliwości konwersji, o której mowa powyżej, (ii) Kredytu 1 oraz Kredytu 3 jest 13 maja 2029 r., (iii) Kredytu VAT jest 30 czerwca 2025 r.
Uruchomienie Kredytów uzależnione jest od spełnienia określonych w Umowie warunków zawieszających, m.in. od: (i) przedstawienia początkowej wyceny oraz dalszych wycen Nieruchomości, (ii) okazania dowodów ubezpieczenia Nieruchomości zgodnie z postanowieniami Umowy, (iii) przedstawienia zaświadczeń potwierdzających brak zaległości w podatkach, składkach na ubezpieczenie społeczne lub innych płatnościach należnych od każdego z Kredytobiorców, (iv) ustanowienia określonych w Umowie zabezpieczeń, (v) dostarczenia innych dokumentów dotyczących Projektu, wymaganych przez Kredytodawców, w tym kopii podpisanych umów najmu lokali w Budynku A oraz Budynku B.
W Umowie przewidziano m.in. następujące przypadki naruszeń: (i) niespełnienie w terminie przewidzianym Umową któregokolwiek ze świadczeń pieniężnych, o których mowa w Umowie, (ii) naruszenie zobowiązań finansowych przewidzianych w Umowie, w tym wskaźników LTC, LTV i DSCR, (iii) wykorzystanie środków udostępnionych w ramach Kredytów w sposób niezgodny z celami określonymi w Umowie, (iv) z zastrzeżeniem odmiennych postanowień Umowy, zaprzestanie przez któregokolwiek z Kredytobiorców prowadzenia działalności gospodarczej, (v) z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych Umową, wystąpienie zmiany kontroli nad Kredytobiorcami, (vi) zaprzestanie lub opóźnienie w wykonywaniu robót budowlanych objętych Projektem na czas określony w Umowie, (vii) brak ukończenia Budynku B w terminie określonym w Umowie.
Z chwilą wystąpienia przypadku naruszenia, na warunkach określonych w Umowie możliwe jest, m.in.: (i) zaprzestanie wypłaty środków z tytułu Kredytów, w całości lub w części, (ii) stwierdzenie, że całość lub część Kredytów oraz innych świadczeń przewidzianych Umową i pozostających do spłaty jest natychmiast wymagalna, (iii) realizacja wszelkich lub niektórych uprawnień z tytułu zabezpieczeń Umowy.
Stopy odsetkowe w skali roku przewidziane Umową wynoszą stopę równą sumie: (i) dla Kredytu 1, Kredytu 2 oraz Kredytu 3 – stopy referencyjnej EURIBOR 3M oraz marży Kredytodawców, (ii) dla Kredytu VAT – stopy referencyjnej WIBOR 3M oraz marży Kredytodawców.
Umowa przewiduje również zawarcie przez Kredytobiorców z Kredytodawcami umów zabezpieczających zmiany stóp procentowych w odniesieniu do zobowiązań objętych Kredytem 1 oraz Kredytem 3.
Na zabezpieczenie spłaty Kredytów oraz innych wierzytelności Kredytodawców wynikających z Umowy, Kredytobiorcy ustanowią lub spowodują ustanowienie m.in. następujących zabezpieczeń:
Poza powyższym, Umowa zawiera również inne postanowienia powszechnie spotykane w umowach tego rodzaju.