Podstawa prawna: Art. 17 ust. 1 MAR – informacje poufne.
Zarząd CAVATINA HOLDING S.A. z siedzibą w Krakowie („Emitent”) informuje, że w dniu 15 grudnia 2021 roku spółki zależne Emitenta, tj. CAVATINA SPV 7 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie („Kredytobiorca 1”) oraz CAVATINA SPV 11 sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie („Kredytobiorca 2”) zawarły z BERLIN HYP AG z siedzibą w Berlinie, Niemcy („Kredytodawca 1”) oraz Bankiem Polska Kasa Opieki S.A. z siedzibą w Warszawie („Kredytodawca 2”) umowę kredytu wieloproduktowego obejmującego kredyt budowlano-inwestycyjny i kredyt na VAT („Umowa”), w celu realizacji przedsięwzięcia inwestycyjnego w postaci budynków biurowo – usługowych Global Office Park A i C w Katowicach, zlokalizowanych przy ulicach Mickiewicza i Zabrskiej („Nieruchomość”, „Projekt”). Kredytobiorca 1 i Kredytobiorca 2 zwani są dalej łącznie Kredytobiorcami, a Kredytodawca 1 i Kredytodawca 2 – Kredytodawcami. Ponadto Emitent informuje o udzieleniu przez Emitenta zabezpieczeń wynikających z Umowy, których wartość i zakres opisano w dalszej treści raportu.
Na warunkach określonych w Umowie, Kredytodawcy udostępnią Kredytobiorcom nieodnawialny kredyt budowlany („Kredyt 1”) w EUR, w maksymalnej wysokości równej niższej spośród następujących wartości: (i) 82.000.000 EUR; lub (ii) 61,5% łącznych zabudżetowanych kosztów Projektu, które maksymalnie wynoszą 135.803.000 EUR; lub (iii) 65% łącznej wartości rynkowej Nieruchomości (przy założeniu, że 79% powierzchni brutto Nieruchomości jest wynajęte lub jeżeli umowy najmu zostały zawarte na wyższą część powierzchni brutto Nieruchomości – taka wyższa część będzie miała zastosowanie). Kredytobiorcy przeznaczą wszelkie środki udostępnione w ramach Kredytu 1 na finansowanie lub refinansowania kosztów Projektu poniesionych w związku z Projektem oraz wszelkich należności na podstawie Umowy, w tym opłat na rzecz Kredytobiorców.
Dniem ostatecznej spłaty Kredytu 1 jest wcześniejsza z następujących dat: (i) data przypadająca 30 miesięcy po wykorzystaniu pierwszej transzy Kredytu 1, (ii) 31 grudnia 2023 roku. Jednocześnie, na warunkach określonych w Umowie, Kredytodawcy udostępnią Kredytobiorcom nieodnawialny kredyt inwestycyjny („Kredyt 2”) w EUR, w maksymalnej kwocie równej niższej spośród następujących wartości: (i) 82.000.000 EUR; lub (ii) 65% łącznej wartości rynkowej Nieruchomości, który może zostać przeznaczony wyłącznie na spłatę Kredytu 1 (konwersja).
Dniem ostatecznej spłaty Kredytu 2 jest wcześniejsza z następujących dat: (i) data przypadająca 5 lat po wykorzystaniu pierwszej transzy Kredytu 2; (ii) 31 grudnia 2027 r. Ponadto na warunkach określonych w Umowie, Kredytodawca 2 udostępni Kredytobiorcom kredyt odnawialny („Kredyt 3”) w PLN, w maksymalnej wysokości równej 44.300.000 PLN. Kredytobiorcy przeznaczą wszelkie środki udostępnione z Kredytu 3 wyłącznie na finansowanie podatku VAT od kosztów Projektu finansowanych lub refinansowanych z wypłat z Kredytu 1 lub z wkładów własnych, a także w celu refinansowania podatku VAT już zapłaconego przez Kredytobiorców z tytułu kosztów Projektu. Dniem ostatecznej spłaty Kredytu 3 jest dzień 31 marca 2024 roku.
Kredyt 1, Kredyt 2 i Kredyt 3 – zwane są dalej łącznie Kredytami.
Kredytobiorcy są dłużnikami solidarnymi w zakresie spłaty Kredytów oraz wszelkich innych zobowiązań wynikających z Umowy.
Zgodnie z Umową, uruchomienie poszczególnych transz Kredytu 1 i Kredytu 3 uzależnione jest od spełnienia określonych w Umowie warunków zawieszających. Uruchomienie pierwszej transzy Kredytu 1 i Kredytu 3 uzależnione jest m.in. od: (i) od przedstawienia zaświadczeń potwierdzających brak zaległości w podatkach, składkach na ubezpieczenie społeczne lub innych płatnościach należnych od każdego z Kredytobiorców, (ii) ustanowienia określonych w Umowie zabezpieczeń. Uruchomienie kolejnych transz Kredytu 1 i Kredytu 3 uzależnione jest natomiast m.in. od: (i) braku wystąpienia przypadków naruszeń Umowy, (ii) utrzymania wskaźników finansowych (LTV, DSCR) na określonym Umową poziomie. Natomiast konwersja Kredytu 1 na Kredyt 2 będzie możliwa m.in. po: (i) uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie Nieruchomości, (ii) zakończeniu Projektu.
W Umowie przewidziano m.in. następujące przypadki naruszeń: (i) niespełnienie któregokolwiek ze zobowiązań finansowych, o których mowa w Umowie (w tym zobowiązania finansowego LTV, LTC lub DSCR), (ii) środki wypłacone przez Kredytodawców nie zostaną wykorzystane przez Kredytobiorców, zgodnie z celem ich wykorzystania określonym w Umowie, (iii) z zastrzeżeniem postanowień Umowy, którykolwiek z Kredytobiorców zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej, (iv) zmiana kontroli nad Kredytobiorcami, z naruszeniem postanowień Umowy, (v) Kredytobiorcy zaprzestaną lub będą się opóźniali z wykonaniem Projektu przez okres określony w Umowie lub data zakończenia Projektu nie nastąpi przed lub do 31 grudnia 2023 r.
Z chwilą wystąpienia przypadku naruszenia, na warunkach określonych w Umowie możliwe jest, m.in.: (i) zaprzestanie wypłaty środków z tytułu Kredytów, w całości lub w części, (ii) stwierdzenie, że całość lub część Kredytów oraz innych opłat pozostających do spłaty jest natychmiast wymagalna, (iii) realizacja uprawnień z tytułu zabezpieczeń Umowy.
Wierzytelności Kredytodawców wynikające z Umowy lub powstałe w związku z nią, będą zabezpieczone m.in.:
Stopa odsetkowa Kredytu 1 stanowi stopę procentową w skali roku równą sumie: stopy EURIBOR 1M oraz marży Kredytodawców (2,9%, a po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie 2,8%), w przypadku Kredytu 2 stanowi stopę procentową w skali roku równą sumie EURIBOR 3M oraz marży Kredytodawców (2,3%), zaś w przypadku Kredytu 3 równą sumie: stopy WIBOR 1M oraz marży Kredytodawcy (2,5%). Ponadto Umowa przewiduje podwyższone oprocentowanie m.in. w przypadku wystąpienia przypadków naruszenia określonych Umową. Poza tym, Umowa zawiera inne postanowienia standardowe dla umów takiego rodzaju.