Cavatina po raz kolejny z finansowaniem od międzynarodowego konsorcjum

Konsorcjum, w skład którego weszły austriackie banki: Erste Group Bank AG oraz Raiffeisenlandesbank Niederösterreich-Wien AG, udzieliło finansowania w wysokości maksymalnie 70 mln euro i 10 mln zł dwóm spółkom celowym z grupy Cavatina Holding S.A. realizującym kompleks Ocean Office Park w Krakowie.

Środki z kredytów wykorzystane zostaną na finansowanie i refinansowanie nakładów związanych z budową i wykończeniem budynków biurowych A i B wielofunkcyjnej inwestycji powstającej na krakowskim Zabłociu.

– Ocean Office Park to kolejny nasz udany projekt w Krakowie. Oddany do użytku pierwszy etap przyciąga najemców z różnych sektorów, najem sięga już przeszło 90 %. Pozyskane właśnie pakietowo środki od Erste i Raiffaisen zabezpieczają finansowanie lub refinansowanie nakładów inwestycyjnych trwającej budowy budynku Ocean B, który dostarczy na rynek aż 28,6 tys. mkw. biur, wykończenie ostatnich wolnych powierzchni w budynku Ocean A oraz finansowanie obrotowe podatku VAT – mówi Daniel Draga, Wiceprezes Zarządu Cavatina Holding S.A.

Umowy zawarte z bankami Erste i Raiffeisenlandesbank to kolejny przykład w ciągu ostatnich miesięcy, kiedy Cavatina Holding z powodzeniem korzysta przy finansowaniu swoich inwestycji ze wsparcia zagranicznych banków. W grudniu 2021 r. Grupa pozyskała środki w wysokości 82 mln euro i 42 mln zł od BERLIN HYP AG z siedzibą w Berlinie i Bankiem Pekao S.A. na działania związane z flagowym projektem wielofunkcyjnym – Global Office Park – w Katowicach. Natomiast w styczniu 2022 r. inna spółka zależna z Grupy Cavatina Holding S.A. pozyskała od niemieckiego banku Norddeutsche Landesbank – Girozentrale 50 mln euro kredytu inwestycyjnego na refinansowanie budynku Tischnera Office w Krakowie.

Zawarte właśnie umowy kredytowe to nasz kolejny krok w stronę zwiększenia udziału finansowania naszej działalności w euro, co pozwala na obniżenie średniego kosztu dłużnego finansowania dla Grupy oraz uodpornienie wyników Grupy na ewentualne dalsze podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Na koniec 2021 r. Ponad 50% naszych zobowiązań oprocentowanych było w oparciu o stopy procentowe dla waluty euro. Teraz ten udział jeszcze wzrośnie, co ma duże znaczenie dla rentowności w otoczeniu wzrastających dalej stóp procentowych dla złotówki. Warto przy tym wspomnieć, że zaciąganie finansowania dłużnego w euro nie rodzi dla nas ryzyka walutowego, ponieważ przepływy z najmu czy też sprzedaży projektów, które posłużą do regulowania tych zobowiązań, również odnotowywane są w euro – dodaje Daniel Draga.

Ocean Office Park to inwestycja mixed-use, która w ramach planowanych czterech etapów dostarczy ponad 46 tys. mkw. (GLA) biur. Atutami tego projektu są: oryginalna, dobrze korespondująca z otoczeniem architektura, lokalizacja pozwalająca na łatwą komunikację z innymi częściami miasta, rozbudowana oferta usługowa, a także dbałość o stworzenie przestrzeni do efektywnej pracy i relaksu dzięki licznym udogodnieniom. Uzupełnieniem projektu będzie budynek mieszkalny oferujący mieszkania na wynajem Resi Capital.

Kompleks Ocean Office Park otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień i certyfikatów, m.in. w 2021 roku, budynek A otrzymał główną nagrodę w konkursie Prime Property Prize w kategorii Najlepsza Inwestycja Roku – Rynek Powierzchni Biurowej.

Zgodnie z przyjętą przez Grupę Cavatina Holding S.A. filozofią budownictwa zrównoważonego, kompleks Ocean Office Park zaprojektowany jest z uwzględnieniem najwyższych standardów międzynarodowej certyfikacji BREEAM. Budynek A uzyskał już certyfikat BREEAM z oceną na poziomie Excellent, a także WELL Health-Safety Rating.

Wyniki wyszukiwania